लेख

नेपालको राजनीतिक संक्रमणकालमा राजा वीरेन्द्रको भूमिका

- विधुप्रकाश कायस्थ

जुन १, २००१ अर्थात १९ जेठ २०५८ मा, राजा वीरेन्द्र र उनको परिवारका सदस्यहरूले शाही दरबारको नरसंहारमा दुःखद रूपमा ज्यान गुमाए। नेपालमा वीरेन्द्रको शासन, सन् १९७२ देखि उनको असामयिक मृत्युसम्म फैलिएको, राजनीतिक सुधारतर्फको अशान्तिपूर्ण यात्राको अवधि थियो। उनको शासनकालमा देशले राजतन्त्र र प्रजातन्त्रको नाजुक सन्तुलन झेल्यो। पञ्चायत व्यवस्थाको स्थापना गर्ने आफ्ना बुबा राजा महेन्द्रको उत्तराधिकारी वीरेन्द्रले निरंकुश राजतन्त्र र सीमित राजनीतिक स्वतन्त्रताले हावी भएको राजनीतिक परिदृश्य विरासतमा पाए।

1970 र 1980 को दशकमा प्रजातान्त्रिक सुधारको आह्वानले गति लिएपछि नेपालले महत्त्वपूर्ण राजनीतिक उथलपुथलका संकेतहरु देखा पर्न थाले। राजा वीरेन्द्रले परिवर्तनको आवश्यकतालाई बुझेर सुरुमा सरकारमाथि अन्तिम नियन्त्रण कायम राख्दै क्रमशः राजनीतिक उदारीकरणको नीति अपनाए। यस अवधिले 1980 मा पहिलो जनमत संग्रहको ऐतिहासिक घटनाको लागि चरण तय गर्‍यो। जनमत संग्रह नेपालको राजनीतिक इतिहासमा निर्णायक क्षण साबित भयो।

राजा वीरेन्द्रले आह्वान गरेको जनमतसंग्रहले नेपाली नागरिकलाई भावी राजनीतिक व्यवस्थाका बारेमा आफ्नो इच्छा व्यक्त गर्ने अवसर प्रदान गरेको थियो । लोकतान्त्रिक सुधारका लागि बढ्दो घरेलु र अन्तर्राष्ट्रिय दबाबको बीचमा भएको जनमत संग्रह पञ्चायत प्रणालीलाई कायम राख्ने वा बहुदलीय लोकतान्त्रिक ढाँचामा परिवर्तन गर्ने बीचको छनोटमा केन्द्रित थियो। जनमतसंग्रहमा पञ्चायत व्यवस्थाका समर्थक र विपक्षीहरूबीच चर्को बहस र अभियान चल्यो। प्रजातन्त्र पक्षधर कार्यकर्ता, राजनीतिक दल र नागरिक समाज संगठनहरूले पञ्चायती शासनकालमा राजनीतिक सहभागिता र नेपालको विकासमा बाधा पुर्याएको उल्लेख गर्दै लोकतान्त्रिक परिवर्तनका लागि जोडदार वकालत गरे । 2 मे, 1980 मा, नेपाली नागरिकहरूले जनमत संग्रहमा आफ्नो मत दिए, देशको राजनीतिक मार्गको लागि उनीहरूको आकांक्षालाई संकेत गर्दै। हिंसा र धम्कीका केही घटना भए पनि जनमत संग्रह अपेक्षाकृत शान्तिपूर्ण रुपमा सम्पन्न भएको थियो । स्वदेशी र अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा उत्सुकतापूर्वक प्रतीक्षा गरिएको परिणामहरूले पञ्चायत प्रणालीका समर्थकहरूको लागि महत्त्वपूर्ण विजय प्रकट साबित।

जनमत संग्रहको नतिजाले नेपाल भित्र र बाहिर मिश्रित प्रतिक्रिया ल्यायो। पञ्चायत प्रणालीका समर्थकहरूले यसलाई राजतन्त्रको स्थायित्वको प्रमाणका रूपमा स्वागत गरे पनि बहुदलीय लोकतन्त्र पक्षधरको उत्साह भुङ्ग्रोको जस्तै सल्किदै रह्यो। जनमत संग्रह प्रक्रियाको निष्पक्षता सम्बन्धी चिन्ता, मतदातालाई धम्की दिएको आरोप सहित, बहस र असहमतिलाई थप उकास्यो। तर जनमतसंग्रहले नेपालमा लोकतान्त्रिक परिवर्तनका लागि निरन्तर सक्रियता र आन्दोलनको उत्प्रेरकको रूपमा काम गर्‍यो। अवरोधको बावजुद राजनीतिक सुधार र प्रजातन्त्रीकरणको लागि संघर्षहरू जारी रह्यो।

नेपालमा राजा महेन्द्रद्वारा सुरु भएको र राजा वीरेन्द्रको पालामा जारी रहेको पञ्चायत व्यवस्थालाई राजनीतिक दलहरूको अनुपस्थितिले गहिरो प्रश्नचिन्ह लगाइयो। यसमा राजनीतिक बहुलवादको दमन, सीमित जवाफदेहिता, असहमतिको सीमान्तीकरण र आर्थिक प्रगतिमा अवरोध समावेश थियो। अन्ततः 1990 को प्रारम्भमा बहुदलीय प्रजातन्त्रमा संक्रमणले पञ्चायत युगको अन्त्यको संकेत गर्दै राजनीतिक सुधार र लोकतान्त्रिकरणको लागि नेपालको खोज प्रतिबिम्बित गर्यो।

1990 मा व्यापक लोकतन्त्र समर्थक विरोध र अन्तर्राष्ट्रिय दबाबको बीचमा राजा वीरेन्द्र महत्त्वपूर्ण छुटहरू दिन बाध्य भए। उनले पञ्चायत व्यवस्थालाई भत्काएर बहुदलीय लोकतान्त्रिक प्रणालीको स्थापना गर्न र नयाँ संविधान जारी गरी संवैधानिक राजतन्त्र स्थापना गर्न सहमत भए। नयाँ संविधानको अनुमोदनले सन् १९९१ मा झण्डै तीन दशकपछि नेपालको पहिलो बहुदलीय निर्वाचनको लागि मार्ग प्रशस्त गर्‍यो। देशको सामाजिक-आर्थिक असमानता र जातीय तनावलाई सम्बोधन गर्न एकपछि अर्को सरकारहरू जुट्दा राजनीतिक अस्थिरता कायम रह्यो।

नेपालले राजा वीरेन्द्रको शासनकालमा माओवादी विद्रोह सामना गर्यो जुन 1990 को दशकको मध्यमा सुरु भयो र पूर्ण सशस्त्र द्वन्द्वमा परिणत भयो। नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी) को नेतृत्वमा भएको विद्रोहले राजतन्त्रलाई हटाउने र कम्युनिष्ट राज्य स्थापना गर्ने उद्देश्य राखेको थियो जसको परिणामस्वरूप व्यापक हिंसा र मानवअधिकार हनन भयो।

नारायणहिटी राजदरबार नरसंहारमा राजा वीरेन्द्रको निधन भएको सात वर्षपछि नेपालमा सन् २००८ मा संवैधानिक राजतन्त्रबाट सङ्घीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रमा संक्रमण भयो जसलाई राजनीतिक सुधार र लोकतान्त्रिकीकरणतर्फको महत्वपूर्ण कदमको रूपमा हेरिएको थियो। यद्यपि त्यसबेलादेखि यात्रा धेरै बाधाहरूका साथै गणतन्त्र प्रणालीले गंभिर अवरोधहरू सामना गरेको छ। राजनीतिक अस्थिरता कायम रहेको छ जसको विशेषता सरकारमा बारम्बार परिवर्तनहरू र प्रमुख मुद्दाहरूमा सहमतिको अभावले प्रभावकारी शासन सञ्चालनमा बाधा पुर्‍याएको छ। व्यापक भ्रष्टाचारले राजनीतिक ढाँचामा जनताको विश्वासलाई घटाउँछ र दिगो विकासतर्फको प्रगतिमा बाधा पुर्‍याउँछ।

राजनीतिक दलहरूको अदूरदर्शी अभ्यासहरुका कारण नेपालको गणतन्त्र प्रयोगमा प्रश्नचिन्हहरु देखा पर्न थाले। राजनीतिक दलहरूको ध्रुवीकरणले निर्णय प्रक्रियामा बाधा पुर्‍याएको छ। यो खण्डीकरणले अक्सर कमजोर शासन र दबाबपूर्ण राष्ट्रिय चुनौतीहरूको सामना गर्न दलहरु असक्षम देखिएका छन्। नेपालमा राजतन्त्रको सम्भावित पुनर्स्थापनाबारे छलफलहरू भएका छन्। राजतन्त्रका पक्षधरहरूले गणतन्त्र प्रणालीका कथित कमजोरीहरूलाई औंल्याउँदै यसले स्थिरता प्रदान गर्न र राष्ट्रिय एकताको भावना बढाउन सक्छ भनी तर्क गर्छन्। यद्यपि, राजतन्त्र पुनरुत्थानको सम्भावना अनिश्चित र विवादास्पद रहेको छ। धेरैले लोकतान्त्रिक संस्थाहरूलाई बलियो बनाउन र विद्यमान ढाँचा भित्र प्रणालीगत मुद्दाहरूलाई सम्बोधन गर्न वकालत गर्छन्। राजा वीरेन्द्रको शासनकालमा राजनीतिक सुधार, सामाजिक अशान्ति र सशस्त्र द्वन्द्वले महत्वपूर्ण चुनौतिहरूको बीचमा नेपाललाई लोकतन्त्रतर्फ उन्मुख गर्ने प्रयासले महत्व राख्तछ। उनको असामयिक निधन भए पनि उनको विरासत नेपालको राजनीतिक विकास र लोकतान्त्रिक सुदृढीकरणतर्फको निरन्तर यात्राको अभिन्न अंग हो।

(vidhukayastha@gmail.com)

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button